Ketodiety a jejich vliv na zdraví

Současná doba nás bombarduje množstvím nejrůznějších ketodiet. Víte na čem jsou ketodiety založené a v čem mohou být škodlivé?

Ketodieta je založena na principu tvorby ketolátek, ke které dochází, pokud nemáme v organismu dostatek sacharidů. Je to jakýsi záložní obranný mechanismus těla, který se aktivuje při delším poklesu hladiny krevního cukru. Ketolátky pak slouží jako alternativní zdroj energie. Např. jaterní buňky a červené krvinky nejsou ale schopny se adaptovat na ketolátky a také mozku trvá značnou dobu než si na nouzový režim zvykne. Z toho vyplývá, že stav ketózy není pro tělo standardním stavem, ale stavem který nastává při omezení základních potřeb těla – sacharidů jako zdrojů energie – a může způsobit spoustu zdravotních komplikací, jako jsou zácpa, bolesti hlavy, přetížení ledvin…

Tělo začíná ketolátky vylučovat již při hladovění cca 10 – 12 hodin od posledního jídla, tudíž např. již ráno můžeme pociťovat tyto účinky. Proto se také doporučuje větší snídaně, která by měla být bohatá na sacharidy. Nikoliv však na tzv. rychlé cukry, ale na sacharidy, které se budou vstřebávat postupně. Zde můžeme volit ovesné vločky, nebo celozrnné obiloviny, které, díky vláknině, zajistí postupné uvolňování sacharidů do krve a nedojde tak k velkým výkyvům hladiny glukózy v krvi, které by pak moly vést k velkým pocitům hladu a zatížení slinivky.

Zpět ale ke ketolátkám… při ketogenezi dochází ke zvýšenému štěpení lipidů, což je sice žádoucí při hubnutí, ale stav ketózy není už tak žádoucí pro tělo jako celek. Jednou z ketolátek je aceton, který tělo neumí využít a který může způsobovat pachutě v ústech až zápach z nich a také se může objevit v moči. Při ketodietě navíc přijímáme nadbytečné množství bílkovin, při jejichž zpracování v těle vzniká amoniak, který musí být převeden na močovinu a tak pak vyloučena močí. Zde je patrné velké zatížení ledvin při ketodietě.

A co je vlastně ketóza? Ke ketóze dochází, když je z těla již vyčerpán všechen glykogen – tj, zásobní polysacharidy, které jsou uloženy v játrech a z 90% ve svalech. Glykogen je vázán na vodu, pro při jeho ztrátě ztrácíme z organismu zejména vodu, proto můžeme mít z počátku pocit, že ketodieta funguje opravdu dobře. Později se však často objevuje Jo-Jo efekt. Keto dieta se ale doporučuje pouze osobám s výraznou obezitou, pod dohledem lékaře a maximálně 3 měsíce po sobě.

A jak tedy zdravě hubnout? Všeho přiměřeně. Ideální je zvážit se na nějakém bioimpedančním přístoji, který změří parametry vašeho těla a na základě toho nastavit jídelníček s optimálním příjmem cukrů, tuků a bílkovin. Pokud tuto možnost nemáte, řiďte se selským rozumem, jezte kvalitní různorodé potraviny a s žádnou to nepřehánějte 🙂